هواپیمایی ایر عربیا؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان 1396/12/14

هواپیمایی ایر عربیا در سال ۲۰۰۳ در شیخ نشین شارجه، امارات متحده عربی تأسیس شد. این هواپیمایی که به‌عنوان بزرگ‌ترین خط هواپیمایی ارزان قیمت (low cost) خاورمیانه شناخته می‌شود، قطب اصلی‌اش در فرودگاه بین‌المللی شارجه قرار دارد. 

ایر عربیا

 

ایر عربیا با الگوپذیری از ایرلاین های اقتصادی آمریکایی و اروپایی طراحی‌شده است و به‌گونه‌ای مدیریت می‌شود که با اولویت‌ها و استانداردهای محلی مطابقت داشته باشد. هدف اصلی این شرکت آسان‌سازی سفرهای هوایی با ارائه پایین‌ترین نرخ بازار و سطح ایمنی و خدمات بالا است. این شرکت هواپیمایی با شعار «پرداخت کمتر، پرواز بیشتر» امکان سفر به تعداد بیشتری از مقصدها، در فواصل زمانی کمتر را برای مسافران خود فراهم کرده است.

زمانی که در اکتبر سال ۲۰۰۳ این شرکت شروع به کارکرد بعضی منتقدان داشتن یک شرکت هوایی با هزینه ارزان در این منطقه را بدون توجیه می‌دانستند اما امروزه ایر عربیا به شرکتی با ارزش ۱۰ میلیارد دلار تبدیل شده است. مسافران از پرداخت بهای کم برای بلیط استقبال کردند و سختی و ترافیک مسیر دبی به شارجه را به جان خریدند و با هواپیماهای این شرکت به مقصد خود پرواز می‌کنند.

ایر عربیا

بسیاری از مشتریان این خطوط هوایی کسانی هستند که به‌صورت ترانزیت می‌خواهند به پروازی دورتر برسند. استفاده از این ایرلاین باعث شده تا قیمت بلیت های گران به قاره‌های دیگر در مجموع مناسب‌تر باشد. در سال ۲۰۱۵ مسافران این شرکت به بیش از ۱۱ میلیون و ۹۰۰ نفر رسیده است. فرودگاه شارجه بزرگ‌ترین فرودگاه‌ها خاورمیانه درزمینه انتقال کالا است. بر اساس گزارشی در سال ۲۰۱۵ از اتحادیه بین‌المللی کارگو این فرودگاه ۵۸۶٫۱۹۵ تن کالا ارسال و دریافت کرده است. این مقدار تقریباً ۱۶ درصد در سال افزایش می‌یابد. این فرودگاه دارای ترمینالی به مساحت ۱۲۵٬۰۰۰ مترمربع برای مسافرین نیز هست. این فرودگاه در سال ۱۹۷۰ در دل کویر ساخته شده و در سال ۱۹۷۷ کار خود را آغاز کرده است. فرودگاه قدیمی که قبل از این فعالیت داشته اکنون در وسط شهر تبدیل به بخشی از خیابان عبدالعزیز در مرکز شهر شده است. 

ایر عربیا

بزرگ‌ترین تفاوت این شرکت هواپیمایی با دیگر شرکت‌ها در این است که غذاها و نوشیدنی‌های داخل هواپیما (حتی آب‌معدنی) مجانی نیست و باید هزینه آن به دلار یا درهم پرداخت شود (البته در زمان گرفتن بلیط می‌توانید به‌صورت آنلاین، مبلغ غذا و نوشیدنی را پرداخت کنید).
شرکت هواپیمایی ایرعربیا به ۱۱۵ نقطه جهان در خاورمیانه، آفریقای شمالی، شبه‌قاره هند، آسیای مرکزی و اروپا از طریق فرودگاه شارجه، کازابلانکا و الکساندریا پرواز دارد و در حال حاضر ایرلاین پیشتاز خاورمیانه و شمال آفریقا است. این شرکت هواپیمایی با بهکارگیری هواپیماهای مدرن ایرباس ۳۲۰ توانسته است در کنار ارائه بلیط هایی با قیمت مناسب به مسافران خود، استانداردهای خوبی را نیز برای آنان فراهم کند.

مقاصد هواپیمایی ایر عربیا

ایر عربیا

ایر عربیا به ۱۱۵ مقصد در جهان پرواز مستقیم دارد. شهرهای تهران، آبادان، اصفهان، لامرد فارس، لار، مشهد، سنندج و شیراز  جزو مقاصد این شرکت هواپیمایی در ایران هستند.

قاره آفریقا

سودان، کنیا، مراکش

قاره آسیا و اقیانوسیه

هندوستان، قزاقستان، بنگلادش، سریلانکا، پاکستان، افغانستان، نپال و چین

قاره اروپا

هلند، ترکیه، اسپانیا، سوئیس، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، آلمان، اوکراین، روسیه، انگلستان، گرجستان و ارمنستان

خاورمیانه

ایران، عربستان، مصر، اردن، بحرین، عراق، لبنان، قطر، کویت، عمان و امارات

مقاصد هواپیمایی ایر عربیا در ایران

 ایر عربیا

شرکت هواپیمایی ایر عربیا در هفته بسته به تعداد مسافر و درخواست به تهران چندین بار پرواز می‌کند. استفاده از این شرکت برای انجام پروازهای کوتاه به مقصد کشورهای عربی و همچنین برای استفاده ترازیت برای سفر به کشورهای دورتر مناسب است. پس در زمان خرید بلیط قیمت‌ها و خدمات این شرکت را هم جستجو کنید. گاهی در فصل‌هایی خاص می‌توان بلیط را باقیمت بسیار کمتر از هواپیمایی امارات یا قطر تهیه کرد.  این ایرلاین هم اکنون از و به مقاصد ذیل در ایران پرواز برقرار کرده است:

  • لار
  • مشهد
  • شیراز
  • تهران
  • آبادان
  • اصفهان

ناوگان هواپیمایی ایر عربیا

ایر عربیا

تمام ناوگان شرکت هواپیمایی ایر عربیا از هواپیماهای ایرباس A320-200 تشکیل شده است. تا ماه می سال ۲۰۱۶ تعداد این هواپیماها در ناوگان این شرکت هواپیمایی ۳۵ فروند بوده است که چیدمان تمامی صندلی‌های آن برای بلیط‌های کلاس اقتصادی است. این هواپیمایی پایین‌ترین میانگین سن ناوگان پروازی در جهان را در اختیار خود دارد. در سال ۲۰۱۶ تعداد هواپیماهای سفارش داده‌شده توسط این شرکت به ۶ فروند رسیده است. تمامی هواپیماهای این شرکت با ۳ رنگ قرمز، سفید و خاکستری نقاشی می‌شوند و در قسمت دم هواپیما نشان یک نقش بسته است.

 

ایر عربیا


راویس