هواپیمایی عراق، معرفی ایرلاین های ایران و جهان 1396/12/14

هواپیمایی ملی عراق که با نام عراق ایرویز نیز شناخته می‌شود، هواپیمایی ملی کشور عراق است و قطب اصلی آن در فرودگاه بین المللی بغداد قرار دارد و قدیمی‌ترین خط هوایی خاورمیانه محسوب می‌شود. همچنین، این شرکت یکی از اعضای اتحادیه حمل و نقل هوایی عربی موسوم به AACO است.

تاریخچه

هواپیمایی عراق

عراق ایروز یا هواپیمایی عراق یکی از قدیمی‌ترین ایرلاین های خاورمیانه است که در سال ۱۹۴۵ تأسیس شد. قطب این شرکت هواپیمایی، فرودگاه بین‌المللی بغداد است و شهرهای مرکزی آن علاوه بر بغداد، بصره، نجف، سلیمانیه و اربیل هستند. این ایرلاین که در مالکیت دولت عراق است، بزرگ‌ترین هواپیمایی کشور عراق به شمار می‌رود. علاوه بر این، شرکت هواپیمایی عراق یکی از اعضای سازمان حمل‌ و نقل هوایی عرب است و پروازهای مستقیم باربری و مسافربری به کشورهای آسیایی، اروپایی و خاورمیانه انجام می‌دهد.

هواپیمایی عراق

 

 

 

این ایرلاین که ابتدا به‌ عنوان بخشی از راه‌آهن دولتی عراق تأسیس‌ شده بود، با ۵ فروند هواپیمای دوباله انگلیسی (این هواپیماها ظرفیتی برای ۶ تا ۸ مسافر دارند و برای مسافت‌های کوتاه استفاده می‌شوند) در مسیر پروازی بغداد به سوریه به کار گرفته می‌شد. پس از حمله عراق به کویت، دولت آمریکا، سفر آمریکایی‌ها با هواپیماهای این ایرلاین را ممنوع کرد. تا پایان جنگ عراق و کویت نیز شرکت هواپیمایی عراق در تحریم سازمان ملل متحد بود.

مقصدهای هواپیمایی عراق

شرکت هواپیمایی عراق در حال حاضر به ۳۸ مقصد در قاره آسیا، اروپا و خاورمیانه پرواز مستقیم دارد. از میان شهرهای ایران نیز تهران، اصفهان و مشهد جزو مقصدهای این در لیست مقصدهای پروازی این هواپیمایی قرار دارند. 

هواپیمایی عراق

  • اروپا: ارمنستان، دانمارک، گرجستان، آلمان، هلند، سوئد، ترکیه، انگلستان و فرانسه
  • خاورمیانه: بحرین، مصر، اردن، کویت، لبنان، عربستان سعودی، عراق و ایران

ناوگان  هواپیمایی عراق

این شرکت هواپیمایی در حال حاضر ۳۱ فروند هواپیما در دست استفاده و ۳۰ هواپیما در دست سفارش دارد.

ردیفنوع هواپیماتعداد (فروند)۱ایرباس A320-200۳۲ایرباس A321-200۲۳ایرباس A330-200۱۴بوئینگ 737-800۱۳۵بوئینگ 737-700۲۶بوئینگ 747-400۲۷بوئینگ 767-300ER۲۸بوئینگ 777-200LR۱۹Bombardier CRJ-900LR۶


راویس