هواپیمایی عمان ایر، معرفی ایرلاین های ایران و جهان 1396/12/14

هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین ملی کشور عمان است که قطب اصلی آن در فرودگاه بین‌المللی مسقط، واقع در السیب (در نزدیکی مسقط) قرارگرفته است. هواپیمایی عمان، عضو سازمان حمل‌ونقل هوایی عرب است.

از ابتدای مارس ۲۰۱۰، هواپیمایی عمان به اولین شرکت هواپیمایی در جهان به خاطر ارائه خدمات تلفن همراه و خدمات اینترنت Wi-Fi در مسیرهای مشخص، تبدیل‌شده است. در سال ۲۰۱۱، هواپیمایی عمان جایزه طلا را برای «بهترین هواپیمایی سال» در فرانسه دریافت کرد. در آغاز هواپیمایی عمان می‌تواند ریشه‌اش را در ۱۹۷۰ جستجو کند، هنگامی‌که خدمات بین المللی عمان (OIS) تأسیس شده بود. عمان ایر به یک شرکت ارائه‌دهنده بیمه فرودگاهی هواپیمای شهری در فرودگاه Beit Al Falaj تبدیل شد.

عمان ایر

در سال ۱۹۷۲، OIS عملیاتش را به ترمینال جدید در فرودگاه بین‌المللی السیب منتقل کرد. این شرکت، قسمت هواپیمایی Gulf Air را در سال ۱۹۷۷، قبل از ایجاد بخش مهندسی هواپیما در همان سال تأسیس کرد.

 

گسترش سریع صنعت حمل‌ونقل هوایی عمان سبب شد که OIS چندین ساختمان - از جمله سوله، کارگاه‌ها و سوخت‌رسانی در پرواز- جهت سوخت‌رسانی برای افزایش فعالیت ایجاد کند. در سال ۱۹۸۱، خدمات حمل‌ونقل هوایی عمان به یک شرکت سهامی تبدیل شد.

OiS نیز ۱۳ هواپیما از Gulf Air را خریداری نمود که به شرکت اجازه تعویض فوکر توربوپراپ ۲۷-۶۰۰ با سری‌های ۵۰۰ را می‌داد سال بعد، خدمات حمل و نقل هوایی عمان به‌طور مشترک آغاز به خدمات‌رسانی سریع (جت)، همراه با گلف ایر، به سلاله کرد. از سال ۱۹۸۳ تا سال ۱۹۹۳، این شرکت تجهیزات جدید، از جمله Cessna Citation و امکانات جدید برای کمک به بهبود خدماتش خریداری نمود.

عمان ایر

در سال ۱۹۹۳، هواپیمایی عمان تأسیس شد. اولین پرواز شرکت هواپیمایی در ماه مارس، هنگامی‌که یک بوئینگ ۷۳۷-۳۰۰ از خدمات حمل و نقل هوایی جهانی Ansett (AWAS) از مسقط به صلاله پرواز کرد، بود.

در ژوئیه همان سال، اولین پرواز بین‌المللی خطوط هوایی عمان به دبی انجام‌شده بود،. پرواز به مقاصد دیگر با سرعت زیاد و با خدمات Trivandrum در ماه نوامبر آغاز شد، کویت و کراچی در ماه اکتبر و در ماه ژانویه سال ۱۹۹۴ پرواز به کلمبو انجام گرفت. در سال ۱۹۹۵، دو ایرباس A320s از منطقه هوایی سنگاپور جهت جایگزینی ایرباس ۷۳۷ بیمه قطعات شدند.

از سال ۱۹۹۵ تا سال ۱۹۹۷، خدمات به بمبئی، داکا، ابوظبی، دوحه و چنای آغاز شده بود. در اکتبر سال ۱۹۹۸، هواپیمایی عمان در گروه تجارت بین‌المللی صنعت حمل و نقل هوایی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) پذیرفته شد.

در پایان سال بعد، گواتر، پیشاور، جده و العین در مسیر شبکه خطوط هوایی قرار گرفتند، هر چند دو هواپیمای قبلی، همراه با یک میزبان از نقاط دیگر، در سال ۲۰۰۰ خارج شده بودند. در ماه مارس سال ۲۰۰۷، دولت عمان خطوط هوایی‌اش را مجدد گسترش داد، که دولت افزایش سهامش در شرکت هواپیمایی از تقریباً ۳۳ تا ۸۰ درصد را مشاهده کرد.

عمان ایر

همچنین مشخص شد که هواپیمایی عمان دوباره برنامه‌های استراتژیکی‌اش، با امکان ورود به بازار خدمات حمل و نقل دوربرد (مسافت‌های طولانی) را ارزیابی خواهد کرد. هواپیمایی عمان خدمات حمل و نقل درازمدت را در ۲۶ نوامبر سال ۲۰۰۷ با آغاز پرواز به بانکوک و لندن شروع کرد. با ورود هواپیمای جدید ایرباس A330-200 / 300 اش، مسیرهای مسافت طولانی برنامه‌ریزی شد.

از نوامبر سال ۲۰۱۰، دولت عمان به سهام ۹۹٫۸٪ در خطوط هوایی رسید. در ۲ آوریل سال ۲۰۰۷، هواپیمایی عمان اعلام کرد که شرکتی با ایرباس برای ۵ هواپیمای ایرباس A330 برای انتقال در سال ۲۰۰۹ ایجاد کرده است. در سال ۲۰۰۹، هواپیمایی عمان سفارش را نهایی کرد که شامل سه A330-300 و دو A330-200 بود. انتقال در سه ماهه سوم سال ۲۰۰۹ آغاز شد. در فوریه ۲۰۰۹، هواپیمایی عمان 2 A330-200 دیگر از ایرویز جت خریداری کرد که تنها کلاس تجاری و اکونومی را دارا بود. 

عمان ایر

در طول سال ۲۰۰۹ در نمایشگاه هوایی دبی، هواپیمایی عمان سفارش ۵ هواپیمای 175-Embraer را داد که در سال ۲۰۱۱ آن‌ها را به تدریج دریافت کرد.

عمان ایر

هواپیمایی عمان ایر که پروازهای داخلی و خارجی زیادی در برنامه پروازی‌اش هستند، نقش عمده‌ای در افزایش نقش شهر مسقط در خاورمیانه، به‌عنوان مرکز فعالیت‌های تجاری، توریستی و صنعتی داشته است.

عمان ایر یکی از اعضای پیمان حمل و نقل هوایی عربی است و در سال ۲۰۱۱ جایزه طلایی خطوط پروازی سال در France’s Laurier d’Or du Voyage d’Affaires را از آن خود کرده است. این شرکت هواپیمایی همچنین جایزه بهترین ایرلاین خاورمیانه از نظر خدمات و سرویس خدمه پروازی را در سال ۲۰۱۵ دریافت کرد.

مقاصد هواپیمایی عمان ایر

عمان ایر

شبکه پروازی شرکت هواپیمایی عمان ایر شامل ۵۰ مقصد در ۲۷ کشور جهان می‌شود. در حال حاضر بیشترین پروازهای این شرکت هواپیمایی به کشور هند، با ۱۱ مقصد است. این ایرلاین پروازهای منظمی میان تهران و مسقط نیز برقرار کرده است.

قاره آفریقا

تانزانیا (دارالسلام و زنگبار)

قاره آسیا و اقیانوسیه

بنگلادش، هندوستان، مالدیو، نپال، پاکستان، سریلانکا، اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور و تایلند

قاره اروپا

فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئیس و انگلستان

خاورمیانه

ایران، بحرین، اردن، کویت، لبنان، عمان، قطر، عربستان و امارات متحده عربی

ناوگان هواپیمایی عمان ایر

عمان ایر

شرکت هواپیمایی عمان ایر ۴۵ هواپیما در دست استفاده و ۳۴ هواپیما در دست سفارش دارد.

  • ایرباس A330-200

تعداد: ۴ فروند

  • ایرباس A330-300

تعداد: ۶ فروند

  • بوئینگ 737-700

تعداد: یک فروند

  • بوئینگ 737-800

تعداد: ۲۱ فروند

  • بوئینگ 737-900ER

تعداد: ۵ فروند

  • بوئینگ 778-8

تعداد: ۴ فروند

  • امبرائر 175

تعداد: ۴ فروند


راویس