هواپیمایی پگاسوس؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان 1396/12/14

شرکت هواپیمایی پگاسوس، ایرلاین ارزان قیمت کشور ترکیه و یکی از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت در قاره اروپا  است. این شرکت هواپیمایی که در سال ۱۹۸۹ با همکاری دو شرکت نت ایر و سیلک ایر تأسیس شد، با خرید دو فروند بوئینگ ۷۳۷-۴۰۰، فعالیت خود را به عنوان اپراتور پروازهای چارتر شرکت ایر لینگاس آغاز کرد. پس از گذشت ۴ ماه از فعالیت این شرکت هواپیمایی، با حمله عراق به کویت، منطقه خاورمیانه وضعیت خطرناکی پیدا کرد و این موضوع تأثیر منفی بر صنعت گردشگری و درآمد هواپیمایی‌های چارتر گذاشت. اما پس از آن، از سال ۱۹۹۲ دوباره آمار سفرهای توریستی در کشور ترکیه بالا رفت و شرکت‌های هواپیمایی، از جمله ایرلاین پگاسوس، توانستند خود را بازیابی کنند. سیر توسعه و پیشرفت این شرکت هواپیمایی تا جایی ادامه یافت که در سال ۲۰۱۲ به عنوان دومین هواپیمایی بزرگ ترکیه معرفی شد.  بعد از دو سال تجاری خوب، خطوط هوایی ایر لینگاس و نت‌ایر، سهام مشارکت خود را در سال ۱۹۹۴ به شرکتی در استانبول به نام یاپی کردی بانک که متعلق به خانواده کوچ است، به فروش رساندند، که در پی آن پگاسوس کاملاً به یک شرکت ترکیه‌ای تبدیل شد.

هواپیمایی پگاسوس

 

در ۴ سپتامر ۱۹۹۷ پگاسوس به عنوان اولین شرکت ترک، یک فروند بوئینگ ۷۳۷-۴۰۰ و یک فروند بوئینگ ۷۳۷ را به شرکت بوئینگ سفارش داد. همچنین خط هوایی قرارداد اجاره ۱۰ فروند بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ را نیز به آی‌ال‌اف‌سی ارائه نمود. در ماه ژانویه سال ۲۰۰۵ خانواده سابانجی (دومین خانواده ثروتمند ترک) از طریق شرکت سابانجی هولدینگ اقدام به خریداری خطوط هواپیمایی پگاسوس نمود، که در پی آن، علی سابانجی به مدیرعاملی شرکت پگاسوس منصوب شد. وی دو ماه بعد، نوع فعالیت پگاسوس را از یک شرکت هواپیمایی چارتر، به شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت تغییر داد. در ماه نوامبر ۲۰۰۵ این شرکت ۱۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ را سفارش داد، که در نوامبر ۲۰۰۸ تمامی ۱۲ فروند را تحویل گرفت. بعد از مدتی بر اساس تقاضای بازار هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ از ۱۴۹ صندلی به ۲۱۵ صندلی بوئینگ ۷۳۷-۹۰۰ ارتقا داده شد.

هواپیمایی پگاسوس

در ژوئیه سال ۲۰۱۲ نیز شرکت هواپیمایی پگاسوس ۴۹ درصد از سهام هواپیمایی قرقیزستان را از شرکت ایر ماناس خریداری و در ۲۲ مارس ۲۰۱۳، اولین هواپیمای خود را با نام تجاری پگاسوس آسیا معرفی کرد. شرکت هواپیمایی پگاسوس در ۲۶ آوریل ۲۰۱۳، ۵/۳۴ درصد از سهام خود را در بازار بورس استانبول عرضه کرد و فروخت. این شرکت هواپیمایی که قطب اصلی آن فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن است، با شرکت‌های ایر برلین، هواپیمایی آذربایجان، آی زدایز و کی آل ام دارای مقاصد مشترک است.

شرکت پگاسوس در سال ۲۰۰۷ بیشترین مسافر را در مقایسه با دیگر خطوط هواپیمایی خصوصی ترکیه جا به جا کرد و در سال ۲۰۰۸، در مجموع به ۴/۴ میلیون مسافر خدمات پروازی ارائه کرد.

مقاصد هواپیمایی پگاسوس

هواپیمایی پگاسوس

شرکت هواپیمایی پگاسوس از فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن به ۳۳ مقصد در کشور ترکیه و ۷۰ مقصد در سراسر جهان پرواز مستقیم دارد. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر به ۱۰۳ مقصد در ۴۰ کشور جهان، از جمله ایران پرواز دارد. ایرلاین پگاسوس ترکیه در چند سال اخیر با اجرای پرواز روزانه به مقصد استانبول نقش مهمی در انتقال مسافرین تور استانبول به کشور ترکیه را داشته است. رزرو بلیط پگاسوس برای مسافرینی که بلیط ارزان‌قیمت از تهران به اروپا می‌خواهند گزینه بسیار مناسبی است . کلیه پرواز پگاسوس به استانبول از طریق فرودگاه سابیها که در منطقه آسیایی واقع شده است برگزار می‌گردد بنابراین در صورتی که قصد ادامه مسیر دارید حتماٌ به این نکته دقت کنید.

هواپیمایی پگاسوس

قاره اروپا

ترکیه، هلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، گرجستان، صربستان، آلمان، ایتالیا، بلژیک، رومانی، مجارستان، روسیه، دانمارک، سوئیس، انگلستان، جمهوری چک، بلغارستان و بوسنی هرزگوین

آسیا و اقیانوسیه

هند، تاجیکستان، قزاقستان، آذربایجان و قرقیزستان

خاورمیانه

ایران، قطر، لبنان، مصر، کویت، عراق، بحرین و امارات متحده عربی

ناوگان هواپیمایی پگاسوس

هواپیمایی پگاسوس

شرکت هواپیمایی پگاسوس که اولین ایرلاین ترکی سفارش‌دهنده بوئینگ ۷۳۷-۴۰۰ و بوئینگ ۷۳۷ است، در حال حاضر ۷۴ فروند هواپیما در دست استفاده و ۷۵ فروند هواپیما در دست سفارش دارد.

ایرباس A320-200

تعداد: ۱۲

ایرباس A320 neo

تعداد: ۴

بوئینگ 737-800

تعداد: ۵۹

هواپیمایی پگاسوس

 

هواپیمایی پگاسوس


راویس